صفرتاصدآزمون YOS

آزمون YOS

آزمون یوس YOS امتحان ورودی متقاضیان بین‌المللی و غیر بومی در دانشگاه‌ های ترکیه است. اکثر دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه از طریق آزمون یوس و یا آزمون SAT اقدام به پذیرش دانشجویان خارجی می ‌کنند. آزمون YOS معیار سنجش دانشجویانی است که قصد تحصیل در ترکیه به زبان ترکی را دارند.

آزمون YOS ترکیه امتحان ورودی متقاضیان بین‌المللی و غیر بومی در دانشگاه‌های ترکیه است. کلمه YOS در آزمون یوس مخفف عبارات Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı می‌باشد که به معنای آزمون دانشجویان اتباع خارجی است. اکثر دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه از طریق این آزمون اقدام به پذیرش دانشجویان خارجی می‌کنند و فقط چند دانشگاه است که با آزمون SAT پذیرش دارند. هر دانشگاه ترکیه به صورت اختصاصی این آزمون را برگزار می‌کند و هوش، ریاضی و منطق متقاضیان را به چالش می‌کشد. دانشگاه‌ها هر ساله ظرفیتی برای پذیرش از طریق آزمون YOS مشخص می‌کنند. دانشجو باید در رشته‌ای که قصد تحصیل در ترکیه را دارد حد نصاب نمره قبولی را کسب کند. کسانی که نمره بالایی در این آزمون کسب می‌کنند می توانند برای بورسیه دانشگاه هم درخواست بدهند.

فرادی که قصد دارند در مقطع مختلف در دانشگاه های ترکیه تحصیل کنند، می بایست در آزمون YOS (یوس) که برای متقاضیان اتباع خارجی برگزار می شود. هر دانشگاه ترکیه به صورت اختصاصی این آزمون را برگزار می‌کند و سوالات آن شامل مهارت و هوش ریاضی و منطقی و زبان ترکی است.

کلیه داوطلبان خارجی تحصیل در ترکیه باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه در آزمون یوس شرکت کنند. در واقع معیار پذیرش دانشگاه های ترکیه از کشور های خارجی شرکت و کسب نمره مناسب در آزمون YOS  است . آزمون YOS (یوس) تنها برای ورود به دانشگاه های ترکیه برگزار شده و مدرک آن به مدت 2 سال معتبر است. عموما دانشگاه‌های دولتی ترکیه این آزمون را هر سال، یک نوبت برگزار می‌کنند .

پس به طور خلاصه:

همانطور که پیش تر گفته شد آزمون YOS ترکیه شامل سه درس ریاضی، هندسه و هوش است؛ که سرفصل های درس ریاضی با ریاضی در مقطع متوسطه دبیرستان های ایران مشترک است. درس هوش برای داوطلبان ایرانی درس جدیدی است، اما سخت نیست و درس هندسه هم چند سرفصل از درس هندسه دبیرستان های ایران بیشتر است.برای این که خیال شما را راحت کنیم باید گفت که «آزمون یوس بسیار آسان تر از کنکور ایران است.» متأسفانه بسیاری از متقاضیان و دانشجویان ایرانی باورهای نادرستی در مورد این آزمون دارند. آزمون یوس فقط از 3 بخش هوش، هندسه و ریاضی تشکیل شده است. سؤالات هوش آزمون را همه ایرانی ها بالای 90 و اکثراً 100 می زنند. سؤالات هندسه موضوعات محدودی را شامل می شود و شما می توانید با 1 ماه زمان گذاشتن تسلط کافی به دست آورید. تست های ریاضی آزمون هم بسیار ساده تر از تست های کنکور ایران است و حتی برخی سؤالات مربوط به دوران راهنمایی کتاب های ایران هستند. در نتیجه شما می توانید با تمرین سؤالات و شرکت در یک دوره آموزشی یوس در عرض 6 الی 9 ماه به صورت 100 درصد خودتان را برای آزمون yos ترکیه آماده کنید.

آزمون یوس برای چه رشته هایی است؟

با شرکت در آزمون YOS شما می توانید در تمامی رشته هایی که در دانشگاه‌های ترکیه تدریس می شوند (به جز رشته خلبانی) تحصیل نمایید. از رشته هایی که متقاضیان ایرانی بیشتر درخواست می‌کنند می توان به: پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، مامایی، پرستاری و … اشاره کرد. برای قبولی در رشته خلبانی ترکیه یا باید شهروند ترکیه باشید و یا به جای دانشگاه در مدرسه های خلبانی ثبت نام کنید. بعد از کسب نمره قبولی در آزمون یوس هر دانشگاهی شما می توانید در همان دانشگاه و دانشگاه‌هایی که نمره آزمون yos ترکیه شما را می پذیرند انتخاب رشته کنید.

سوالات آزمون یوس ترکیه

آزمون یوس از 3 مبحث ریاضی، هندسه و هوش تشکیل شده است. هدف این آزمون به چالش کشیدن هوش منطقی و ریاضی متقاضیان است. برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه اگه، سلیمان دمیرل، سلجوق، گیرسون و چند دانشگاه دیگر در سوالات آزمون YOS خود از اطلاعات عمومی هم استفاده می کنند. تعداد تقسیم سوالات بین قسمت های مختلف آزمون نسبت به دانشگاه ها متفاوت است.

به دلیل این که آزمون یوس توسط دانشگاه ها و موسسات مختلفی برگزار می شود نمی توان برای آن تعداد سوالات و مدت زمان مشخصی برای آزمون تعیین کرد. اما در حالت کلی این آزمون 80 الی 100 سوال و 100 الی 120 دقیقه زمان برای جوابگویی دارد.

ریاضی آزمون یوس

سوالات قسمت ریاضی یوس از بخش های مختلفی تشکیل شده است که به صورت زیر می باشند: اعداد (چهار عمل اصلی، مبناء، اعداد صحیح، اعداد اول، فاکتوریل، ب.م.م و ک.م.م)، اعداد گویا و اعشاری، توان و رادیکال، اتحاد و تجزیه عبارات، نسبت و تناسب، معادلات و نامعادلات درجه یک، قدر مطلق، منطق، مجموعه ها، رابطه، تابع، عملگرها و هم نهشتی اعداد، اصول شمارش، بسط دو جمله ای، احتمال، چند جمله ای ها، تابع درجه دو و سهمی، معادلات و نامعادلات درجه دو، مثلثات، اعداد مختلط، لگاریتم، سری و دنباله؛ سیگما و پای، توابع خاص (تابع جزء صحیح، تابع ساین و …)، حد و رفع ابهام، مشتق و کاربرد آن، انتگرال و کاربرد آن، ماتریس و دترمینان.تعداد سوالات ریاضی در آزمون یوس حدود 30 الی 40 تا می باشد.

نکته مهم: تمامی این مباحث در دو کتاب ریاضی 1 و ریاضی 2 تقسیم بندی شده اند. بهترین منبع برای تمرین سوالات ریاضی کتاب های پوزا و بعد از آن کتاب های متروپل هستند.

هندسه آزمون یوس

تعداد سوالات هندسه آزمون یوس بسیار کم است. سوالات در حدود 5 الی 10 تا هستند اما از اهمیت زیادی برخوردارند. بسیاری از متقاضیان به دلیل کم بودن تعداد سوالات هندسه به آن توجه نمی کنند اما جواب دادن به این سوالات می تواند شما را از بسیاری از شرکت کنندگان جلو بی اندازد. سر فصل های هندسه آزمون YOS به شرح زیر هستند:

تعاریف اولیه، زاویه ها در خطوط موازی و مورب، زاویه ها در مثلث، ارتفاع، نیمساز و میانه، مثلث های خاص (مانند متساوی الاضلاع و …)، مساحت مثلث، تشابه مثلث ها، نامساوی های مثلث چند ضلعی ها و چهار ضلعی ها، متوازی الاضلاع و لوزی، مستطیل و مربع، ذوزنقه، دایره (زوایای داخلی و نسبت ها)، دایره (محیط و مساحت)، هندسه تحلیلی (فقط خط و دایره)، هندسه فضایی، بردارها

نکته مهم: همه سرفصل های ذکر شده در یک کتاب جمع بندی شده اند. شما با مطالعه یک کتاب هندسه یوس مانند پوزا می توانید 100 درصد سوالات را پاسخ دهید.

بخش هوش آزمون یوس

حدود 50 درصد سوالات (حدود 40 الی 50 سوال) آزمون یوس متشکل از سوالات هوش هستند. سوالات هوش در آزمون yos فصل بندی خاصی ندارند و هر دانشگاه از مدل های مختلف سوال استفاده می کند؛ اما باید به این نکته توجه کنید که سطح سختی سوالات هوش بسیار پایین بوده و شما به راحتی می توانید با کمی تمرین به تمامی سوالات پاسخ صحیح بدهید. حتما تمامی تست های کتاب پوزا را یک بار تمرین کنید و اگر وقت داشتید تست های کتاب متروپل را بررسی کنید. با تمرین سوالات این دو کتاب شما با قطعیت 100 درصد به تمامی سوالات جواب درست خواهید داد.

شرایط سنی شرکت در آزمون یوس

به طور کلی همه افراد در سنین مختلف می‌توانند در این آزمون شرکت کنند اما شرکت کردن در این آزمون برای افرادی که زیر 16 سال سن دارند اصلا منطقی نیست. دلیل این شرایط سنی این است که اگر فرد زیر 16 سال در این آزمون قبول هم شود تا 18 سالگی اجازه ورود به دانشگاه را نخواهد داشت و از آنجایی که مدت اعتبار این آزمون 2 سال است، داوطلب دوباره باید در این آزمون شرکت کند. همچنین برای ثبت نام در آزمون یوس باید تحصیلات دبیرستان خود را به پایان رسانده باشید، بنابر این توصیه می‌شود افرادی که بیشتر از 18 سال سن دارند و دوره دبیرستان را به پایان رسانده‌اند، در این آزمون شرکت کنند. شرایط مشابه این آزمون را می توان در آزمون imat ایتالیا مشاهده کرد که شرایط شنی برای شرکت در آزمون را ندارد و مختص علاقه مندان به تحصیل در ایتالیا است.

چگونه در آزمون یوس قبول شویم؟

شانس قبولی در آزمون YOS به دلیل سطح نسبتاً آسان سؤالات بسیار بالا می باشد و اکثر متقاضیان ایرانی می توانند نمره های بالایی در این آزمون کسب نمایند؛ اما باید در زمان ثبت نام به دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید توجه نمایید. برای مثال در آزمون یوس دانشگاه اژه شهر ازمیر شانس قبولی بسیار پایین است چرا که این دانشگاه در آزمون خود از سؤالات اطلاعات عمومی استفاده می‌کند. دامنه این سؤالات بسیار زیاد بوده و اکثر متقاضیان قادر به پاسخگویی نمی باشند؛ و یا دانشگاه استانبول به دلیل این که تعداد بسیار زیادی در آزمون یوس آن شرکت می‌کنند، کسانی که نمره 100 را در آزمون کسب می‌کنند نیز زیاد است و رقابت در این دانشگاه سخت می‌باشد؛ اما اگر در دانشگاه‌هایی مانند ساکاریا، جمهوریت، سلیمان دمیرل و … قصد تحصیل داشته باشید می توانید با کسب نمره ی بالای 95 به راحتی در رشته‌ای که می خواهید تحصیل نمایید.

همچنین باید بدانید که برخی از دانشگاه های ترکیه با آزمون یوس دانشجو نمی پذیرند. برخی از دانشگاه ها نیز مانند دانشگاه استانبول فقط با آزمون یوس دانشجو می پذیرند و برخی نیز با هر دو آزمون دانشجو پذیرش می کنند. لیست این دانشگاه ها را در PDF زیر آورده ایم.

نمره قبولی آزمون یوس

حداقل نمره قبولی در آزمون یوس 50 می‌باشد و متقاضیانی که نتوانند این نمره را کسب نمایند قادر به انتخاب رشته نخواهند بود؛ اما بیشتر متقاضیان رشته هایی مانند پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و … را می خواهند، حداقل نمره برای قبولی در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی 90 می‌باشد؛ اما در حالت کلی نمره قبولی بسیار به دانشگاه مقصدی که انتخاب می کنید بستگی دارد. برای مثال در دانشگاه‌هایی مانند استانبول، آنکارا، آک دنیز و برخی دانشگاه‌های دیگر تعداد افرادی که نمره 100 را کسب می‌کنند زیاد هستند و دانشگاه نمره دبیرستان و مدارک دیگر را نیز برای پذیرش مد نظر قرار می دهد.

کلاس های آمادگی آزمون YOS

برای موفقیت هر چه بهتر در آزمون یوس باید از منابع و کلاس های آمادگی مناسب استفاده کنید. مباحث ریاضی و هندسه آزمون اکثراً به تمرین و تکرار زیادی نیاز دارد و استادی که بتواند روش های تست زنی را به شما یاد دهد. کلاس های آمادگی آزمون yos در سرتاسر ایران و ترکیه برگزار می شود. هزینه کلاس های حضوری در ایران از 20 میلیون تا 40 میلیون متغیر است و در ترکیه حدود 4000 تا 7000 دلار است. کلاس های آمادگی yos می تواند تأثیر بسزایی در کسب نمره بالا برای شما داشته باشد.

آزمون یوس پزشکی

همانطور که اشاره کردیم بسیاری از متقاضیان به دنبال قبولی در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی هستند. برای قبولی در این رشته ها باید به 100 درصد از مطالب تسلط کامل داشته باشید. کسانی که نمره کمتر از 90 را دریافت کنند نمی توانند رشته پزشکی را برای تحصیل انتخاب کند. حتی در برخی از دانشگاه‌ها مانند استانبول با کسب نمره 100 هم شاید نتوان در رشته پزشکی قبول شد. قبول شدن در رشته پزشکی از طریق آزمون یوس از تمامی آزمون ها سخت تر می‌باشد و با از دست دادن یک تست ممکن است نتوانید در این رشته قبول شوید به همین دلیل باید به تک تک موضوعاتی که ممکن است در آزمون سؤال بیاید تسلط کامل داشته باشید.

نحوه شرکت در آزمون YOS ترکیه

برای شرکت در آزمون YOS ترکیه به جز موارد بالا فقط می توانید مداد نرم، پاک کن و آب معدنی به همراه داشته باشید. در هنگام برگزاری آزمون خود دانشگاه خوراکی های انرژی زا مانند کیک و آب میوه به شما خواهد داد. کشور ترکیه به شدت بر روی تقلب حساس می‌باشد و کسانی که در آزمون یوس اقدام به هرگونه تقلب نمایند، علاوه بر حذف از آزمون شخص به موسسه YOK ترکیه معرفی خواهد شد. در آینده نیز نمی تواند در هیچ یک از آزمون های بین‌المللی ترکیه شرکت نموده و یا در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل نماید. در حالت کلی به موارد زیر دقت نمایید.

 • همراه داشتن ماژیک هایلایت، لاک غلط گیر و مداد رنگی و هر لوازم التحریر اضافی ممنوع است.
 • همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است.
 • همراه داشتن برگه ورود به جلسه الزامی است.
 • کپی پاسپورت پذیرفته نمی‌باشد.
 • اگر دیر به جلسه برسید و درب ها بسته باشند نمی توانید وارد جلسه آزمون شوید و هزینه آزمون نیز عودت داده نمی شود.
 • به هیچ وجه حق صحبت با افرادی که در اطراف شما هستند را ندارید.
 • همراه داشتن خوراکی و سیگار اکیدا ممنوع است. حتی ساعت مچی نیز نمی توانید به سر جلسه ببرید.
 • آزمون یوس برای متقاضیان خارجی است، افرادی که تابعیت ترکیه را داشته باشند، مجاز به شرکت در آزمون YOS ترکیه نیستند.
 • اگر جزء اتباع ترکیه باشید اما دوره ی دبیرستان خود را در خارج از کشور ترکیه گذرانده باشید، می توانید در آزمون yos شرکت کنید.

 

مدارک مورد نیاز آزمون یوس 2022

اصلی ترین مدارک برای ثبت نام در آزمون یوس 2022 پاسپورت و کارنامه های دبیرستان شما می‌باشد. پاسپورت را بدون استثنا برای ثبت نام در آزمون یوس تمامی دانشگاه‌ها نیاز خواهید داشت؛ اما برخی در ثبت نام برخی از دانشگاه‌ها معدل های دبیرستان نیاز نمی‌باشد. همچنین در هنگام ثبت نام اطلاعات عمومی مانند نام پدر، آدرس، شماره تماس و … نیز از شما پرسیده می شود.

در حالت کلی برای ثبت نام آزمون YOS ترکیه به جز پاسپورت به مدارک خاص دیگری نیاز ندارید و حتی شرایط سنی هم در ثبت نام لحاظ نشده است و با هر سن و سالی می توانید در این آزمون شرکت کنید. البته باید به این نکته توجه کنید که در هنگام برگزاری آزمون پاسپورت و برگه ورود به جلسه (که ایمیل خواهد شد و باید کپی از آن را نزد خود داشته باشید) را همراه خود ببرید.

هزینه و زمان ثبت نام آزمون یوس 2022

به دلیل اینکه هر دانشگاه جداگانه اقدام به برگزاری آزمون یوس می نماید، زمان ثبت نام آزمون یوس 2022 هر دانشگاه نیز کاملا متفاوت است. برای اطلاع از زمان آزمون یوس 2022 دانشگاه های ترکیه به لیست زیر نگاه کنید. هزینه ثبت نام آزمون یوس 2022 در اکثر دانشگاه ها 300 تا 400 لیر ترکیه می باشد. هزینه ثبت نام در دانشگاه های خصوصی نسبتا کمتر از دانشگاه های دولتی می باشد.

 

دانشگاه آتاتورک ارزروم آخرین مهلت ثبت نام : 23 خرداد 1400
هزینه ثبت نام : 350 لیر زمان برگزاری : 17 تیر پنج شنبه ساعت 11
دانشگاه استانبول آخرین مهلت ثبت نام : 29 خرداد 1400
هزینه ثبت نام : 400 لیر زمان برگزاری : 19 تیر 1400
دانشگاه آنکارا ( به صورت آنلاین ) آخرین مهلت ثبت نام : 28 خرداد 1400
هزینه ثبت نام : 100 دلار زمان برگزاری : 12 تیر 1400
دانشگاه اژه (ازمیر) آخرین مهلت ثبت نام : 10 خرداد 1400
هزینه ثبت نام : اعلام خواهد شد زمان برگزاری : 29 خرداد 1400 – ساعت 13
دانشگاه مصطفی کمال هاتای زمان ثبت نام آزمون یوس 2021 : 17 اردیبهشت 1400
هزینه ثبت نام : 50 لیر زمان برگزاری : 1 تیر 1400
دانشگاه الوداغ (بورسا) آخرین مهلت ثبت نام : 18 اردیبهشت 1400
هزینه ثبت نام : 300 لیر  آزمون آنلاین – زمان برگزاری : 22 خرداد 1400
دانشگاه قاضی عثمان پاشا توکات آخرین مهلت ثبت نام : 28 اردیبهشت 1400
هزینه ثبت نام : اعلام خواهد شد زمان برگزاری 2 خرداد 1400
دانشگاه ارجیس آخرین مهلت ثبت نام : 20 تیر 1400
هزینه ثبت نام : 375 لیر زمان برگزاری : 3 مرداد ساعت 14:30
دانشگاه دوزجه آخرین مهلت ثبت نام : 28 تیر 1400
هزینه ثبت نام : ۵۰ دلار زمان برگزاری : 29 مرداد 1400
دانشگاه کاپودکیا آخرین مهلت ثبت نام : 2 مرداد 1400
هزینه ثبت نام : 15 دلار دانشگاه خصوصی کاپادوکیا در پنج مرحله آزمون یوس برگزار می کند که به ترتیب زیر می باشد:

(( آزمون اول))
برگزارشد.

(( آزمون دوم ))

تاریخ برگزاری آزمون: 21 فروردین 1400
ساعت برگزاری آزمون: 11:00 به وقت ترکیه
تاریخ اعلام نتایج: اعلام خواهد شد.
شروع ثبت نام آزمون: 25 اسفند 1399
پایان مهلت ثبت نام در آزمون: 14 فروردین 1400

((آزمون سوم))

تاریخ برگزاری آزمون: 13 اردیبهشت 1400
ساعت برگزاری آزمون: به وقت ترکیه 11:00
تاریخ اعلام نتایج: اعلام خواهد شد
شروع ثبت نام آزمون: 13 اردیبهشت 1400
پایان مهلت ثبت نام در آزمون: 8 خرداد 1400

((آزمون چهارم))

تاریخ برگزاری آزمون: 12 تیر 1400
ساعت برگزاری آزمون: به وقت ترکیه 11:00
تاریخ اعلام نتایج: اعلام خواهد شد
شروع ثبت نام آزمون: 16 تیر 1400
پایان مهلت ثبت نام در آزمون: 4 مرداد 1400

(( آزمون پنجم))

تاریخ برگزاری آزمون: 16 مرداد 1400
ساعت برگزاری آزمون: به وقت ترکیه 11:00
تاریخ اعلام نتایج: اعلام خواهد شد
شروع ثبت نام آزمون: 14 تیر 1400
پایان مهلت ثبت نام در آزمون: 2 مرداد 1400

هزینه هر آزمون: 15 دلار
مراکز آزمون: استانبول، نوشهیر

دانشگاه مرسین آخرین مهلت ثبت نام : 18 اردیبهشت1400
هزینه ثبت نام : 300 لیر زمان برگزاری : 8 خرداد 1400
دانشگاه جلال بایار آخرین مهلت ثبت نام : 7 مرداد 1400
هزینه ثبت نام : ۳۰۰ لیر برای ایران آزمون یوس این دانشگاه به صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

تاریخ برگزاری: 14 مرداد 1400
ساعت برگزاری: 14:00 به وقت ترکیه

 

دانشگاه اینونو آخرین مهلت ثبت نام : 9 خرداد 1400
هزینه ثبت نام : 250 لیر تاریخ برگزاری آزمون: 29 خرداد 1400
ساعت برگزاری آزمون: 14:00 به وقت ترکیه
دانشگاه ساکاریا (ساکاریا) آخرین مهلت ثبت نام : 25 اردیبهشت 1400
هزینه ثبت نام : 400 لیر تاریخ برگزاری آزمون: 22 خرداد 1400
ساعت برگزاری آزمون: 17:00 به وقت ترکیه
دانشگاه اوشاک آخرین مهلت ثبت نام : 10 خرداد 1400
هزینه ثبت نام : 300 لیر زمان برگزاری : 30خرداد 1400 – ساعت 14:00
دانشگاه جراح پاشا آخرین مهلت ثبت نام : 14 خرداد 1400
هزینه ثبت نام : 500 لیر زمان برگزاری : 12 تیر 1400
دانشگاه دوکوزایلول آخرین مهلت ثبت نام : 10 خرداد 1400
هزینه ثبت نام : اعلام خواهد شد زمان برگزاری : 21 تیر 1400- ساعت 10:00
دانشگاه پاموککاله آخرین مهلت ثبت نام : 7 خرداد 1400
هزینه ثبت نام آزمون یوس 2022: 40 لیر زمان برگزاری : 16 تیر 1400- ساعت 15
آزمون یوس کونیب

آزمونی است که فقط دانشجویان خارجیی که می خواهند در یک موسسه آموزش عالی در ترکیه تحصیل کنند، در آن شرکت مکنند. آزمون برای داوطلبانی که می خواهند در ترکیه در آزمون شرکت کنند

 

 

تاریخها هنوز اعلام نشده.
هزینه ثبت نام : اعلام خواهد شد زمان برگزاری اعلام خواهد شد
دانشگاه مدنیت استانبول تاریخها هنوز اعلام نشده.
هزینه ثبت نام : اعلام خواهد شد زمان برگزاری اعلام خواهد شد

 

دانشگاه چوکورووا

(آدانا، آنکارا،استانبول، ازمیر، وان، قاضی آنتپ، شانلی اورفا، هاتای و باکو )

آخرین مهلت ثبت نام : 9 خرداد 1400
هزینه ثبت نام : 300 لیر زمان برگزاری : 9 مرداد 1400- ساعت 9:30
دانشگاه دموکراسی ازمیر آخرین مهلت ثبت نام : 8 مرداد 1400
هزینه ثبت نام : 350 لیر زمان برگزاری : 23 مرداد 1400
دانشگاه ماردین آخرین مهلت ثبت نام: 7 تیر 1400
هزینه ثبت نام : 200 لیر زمان برگزاری :17 تیر 1400- ساعت 14
دانشگاه هاران زمان ثبت نام آزمون یوس 2022 : 16 خرداد 1400
هزینه ثبت نام : 150لیر این دانشگاه، در دو مرحله آزمون یوس برگزار می کند که به ترتیب زیر می باشند:

(( آزمون اول ))

تاریخ برگزاری آزمون: 7 فروردین 1400
ساعت برگزاری آزمون: 14:00
تاریخ اعلام نتایج: اعلام نشده
شروع ثبت نام آزمون: 10 بهمن 1399
پایان مهلت ثبت نام در آزمون: 24 اسفند 1399
هزینه آزمون: 150 لیر

(( آزمون دوم ))

تاریخ برگزاری آزمون: 29 خرداد 1400
ساعت برگزاری آزمون:14:00
تاریخ اعلام نتایج: اعلام نشده
شروع ثبت نام آزمون: 30 فروردین 1400
پایان مهلت ثبت نام در آزمون: 19 خرداد 1400
هزینه آزمون: 150 لیر

مراکز آزمون ها: شانلی اورفا، استانبول، مرسین، هاتای، آنکارا، قاضی آنتپ، کایسری، قهرمان ماراش

دانشگاه 19 مایس آخرین مهلت ثبت نام : 27 فروردین 1400
هزینه ثبت نام : 400 لیر زمان برگزاری : 1خرداد 1400
دانشگاه ارزروم تکنیک  آخرین مهلت ثبت نام : 17اردیبهشت 1400
هزینه ثبت نام : 250 لیر زمان برگزاری : 9 خرداد 1400
دانشگاه الوداغ  آخرین مهلت ثبت نام : 18 اردیبهشت 1400
هزینه ثبت نام : 400 لیر توجه: مراکز آزمون های حضوری لغو شده است.

تاریخ برگزاری آزمون: 15 خرداد 1400
ساعت برگزاری آزمون: 10:00 و 14:00 به وقت ترکیه
هزینه آزمون: 600 لیر

دانشگاه کارادنیز تکنیک  آخرین مهلت ثبت نام : 21 خرداد 1400
هزینه ثبت نام : 400 لیر زمان برگزاری : 16 تیر 1400
دانشگاه قاضی آنتپ  آخرین مهلت ثبت نام : 14 خرداد 1400
هزینه ثبت نام آزمون یوس 2022 : 300 لیر زمان برگزاری : 12 تیر 1400

محل برگزاری آزمون یوس 2022

محل برگزاری آزمون یوس 2022 اکثراً در شهر خود دانشگاه‌ها می‌باشد ولی برخی از دانشگاه‌ها در شهرها و کشور های دیگر نیز اقدام به برگزاری آزمون یوس می نمایند. به دلیل شیوع ویروس کرونا در ایران و ترکیه برخی از دانشگاه‌هایی که اشاره کرده ایم یا آزمون یوس خود را کنسل کرده اند یا آنلاین برگزار می‌کنند و یا هنوز برنامه ای مشخص برای برگزاری آن ندارند.

 • باشکنت آنکارا: محل برگزاری آزمون دانشگاه باشکنت آنکارا
 • دانشگاه کاپادوکیا: محل برگزاری آزمون نوشهر، استانبول
 • دانشگاه‌ هارران شانلی اورفا: محل برگزاری آزمون استانبول، آنکارا، اورفا
 • دانشگاه بیرونی استانبول: محل برگزاری آزمون دانشگاه بیرونی استانبول
 • دانشگاه سلیمان دمیرل اسپارتا: محل برگزاری آزمون استانبول، آنکارا، اسپارتا، قاضی آنتپ، تهران
 • دانشگاه استانبول کولتور: محل برگزاری آزمون استانبول
 • دانشگاه قاضی آنتپ: محل برگزاری آزمون استانبول، آنکارا، هاتای قاضی آنتپ، وان، ارزروم، آنتالیا، بورسا، ازمیر، عراق، تهران
 • دانشگاه آیدین: محل برگزاری آزمون باکو، استانبول، تاشکنت (ازبکستان)
 • دانشگاه چوکورووا آدانا: محل برگزاری آزمون آدانا، استانبول، آنکارا، ازمیر، وان
 • دانشگاه مونزور تونجلی: محل برگزاری آزمون آنکارا، استانبول، تونجلی، آنتالیا
 • دانشگاه بالیک اسیر: محل برگزاری آزمون تهران. تبریز. استانبول. آنکارا. بالیک اسیر
 • دانشگاه استانبول: محل برگزاری آزمون هران، استانبول، آنکارا، وان
 • دانشگاه ییلدیز تکنیک استانبول: محل برگزاری آزمون ایران
 • دانشگاه اینونو مالاتیا: محل برگزاری آزمون آنکارا، استانبول، مالاتیا، وان، تهران
 • دانشگاه جمهوریت سیواس: محل برگزاری آزمون آنکارا، استانبول، سیواس
 • دانشگاه آتاترک ارزروم: محل برگزاری آزمون ارزروم، استانبول، آنکارا، وان، ایران
 • دانشگاه ساکاریا: محل برگزاری آزمون ساکاریا، استانبول، آنکارا، ادرینه، مرسین، هاتای، ایران
 • دانشگاه الوداغ (بورسا): محل برگزاری آزمون استانبول. آنکارا. وان. بورسا
 • دانشگاه اوشاک: محل برگزاری آزمون استانبول، آنکارا، ازمیر، اوشاک

سوالات متداول آزمون یوس 

آزمون یوس چیست و برای چه کسانی طراحی شده است؟

آزمون YOS آزمون دانشگاه های ترکیه برای متقاضیان بین المللی می باشد. این آزمون برای کسانی که خارج از کشور ترکیه برای دانشگاه های آن درخواست داده اند طراحی شده است. در کشور ترکیه هر دانشگاه به صورت جداگانه آزمون یوس را برگزار می کند.

چگونه در آزمون یوس ثبت نام کنید؟ 

برای ثبت نام در آزمون YOS می توانید از وبسایت های هر دانشگاه که آزمون را برگزار می کند اقدام نمایید. همچنین می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا با کمترین هزینه این کار را برای شما انجام دهند.

زمان ثبت نام آزمون یوس 2022 چه زمانی است؟

زمان ثبت نام آزمون یوس 2022 تمام دانشگاه ها را در یک جدول آورده ایم که می توانید مشاهده کنید. چون آزمون yos ترکیه هر دانشگاه جداگانه برگزار می شود، زمان برگزاری آزمون ها نیز با یکدیگر فاصله دارد. عموما زمان برگزاری آزمون یوس دانشگاه ها از اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت ماه می باشد. اما امسال به دلیل وجود شرایط بیماری کرونا آزمون ها با تعویق در تیر، مرداد و شهریور ماه برگزار خواهد شد.

بهترین منابع برای آمادگی در آزمون یوس ترکیه چه کتاب هایی هستند؟

بهترین منبع برای آمادگی در آزمون یوس کتاب های پوزا می باشد. بعد از پوزا کتاب های کوراک و متروپل نیز برای آمادگی بیشتر بسیار توصیه می شود. همچنین شما می توانید از منبع تصویری نیز استفاده کنید. همچنین حل سوالات سال های گذشته آزمون یوس دانشگاه های مختلف می تواند کمک زیادی در تست زنی به شما کند.

برای آمادگی در آزمون YOS در چه دوره ها و یا کلاس هایی شرکت کنیم؟ 

کلاس های این آزمون در سرتاسر ایران برگزار می شود و بیشتر کلاس ها به صورت حضوری هستند. برای شرکت در کلاس ها توصیه می کنیم از طریق موسساتی که بر اساس پوزا تدریس می کنند ثبت نام نمایید. همچنین برخی از موسسات اقدام به برگزاری کلاس های آنلاین کرده اند که مزایای بسیار زیادی دارد و بسیار مناسب کسانی است که وقت کمی دارند و به کلاس های حضوری دسترسی ندارند.

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد
  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)