دوره های MBAوDBA

چیست؟

معنای کلمه mba

همانطور که گفته شد MBA یا ام بی ای مخفف شده عبارت Master of Business Administration است که در ابتدای کار معنی این عبارت را کامل توضیح خواهم داد.

business administration به معنای مدیریت کسب و کار است و  master در فارسی به معنای استاد است و استاد بودن معنای حرفه ای و ارشد بودن را میرساند.

پس عبارت Master of Business Administration در لغت به معنای مدیریت حرفه ای کسب و کار یا مدیریت ارشد کسب و کار است و حروف ابتدای هر کلمه برداشته شده و به اختصار به آن MBA  گفته میشود که برخی آنرا ام بی ای نیز مینویسند.

و دوره ام بی ای همان دوره حرفه ای مدیریت کسب و کار و مدرک ام بی ای همان مدرک حرفه ای مدیریت کسب و کار است که برخی آنرا همسطح کارشناسی ارشد میدانند.

تاریخچه این رشته

تاریخچه مدرک mba

خب شما هم حتما به این موضوع که چگونه رشته MBA بوجود آمده؟ یا چگونه این دوره ها گسترش پیدا کردند؟ فکر کردید !

تاریخچه MBA خارج از کشور

بصورت خلاصه میتوانید تاریخچه شروع رشته مدیریت کسب و کار ، گسترش و رسمیت آن در خارج از کشور را در اینفوگرافیک زیر ببینید. 

اینفوگرافیک تاریخچه mba

تاریخچه MBA در ایران

اگر به اینفوگرافیک بالا توجه کرده باشید میبینید که شروع رشته و دوره های مدیریت کسب و کار حدودا از 200 سال پیش است و تقریبا در حال نزدیک شدن به 100 سالگی آن هستیم.

این رشته در دهه های 60 و 70 میلادی گسترش بسیار زیادی داشت و در دهه 70 میلادی موسسه ICMS با همکاری دانشگاه هاروارد اولین مدرسه کسب و کار را در ایران نیز تاسیس کردند اما پس از 2 سال جذب دانشجو به دلیل وقوع انقلاب و  به روی کار آمدن جمهوری اسلامی دانشگاه هاروارد ارتباطش را با ایران قطع کرد و این مدرسه کسب و کار هم تعطیل شد.

به دلیل نیاز مبرم و جدی کشور به فارغ التحصیلان MBA، دانشگاه صنعتی شریف در سال 1380 اقدام به پایه ریزی و شروع دوباره این رشته کرد و دانشگاه و مراکز بسیار دیگر نیز با کپی برداری از دوره های این دانشگاه هم اکنون در حال برگزاری این رشته و یا دوره آن هستند.

ما نیز در مرکز بین المللی دوره های مدیریتی و مهارتی با همکاری موسسات بین المللی و داخلی مورد تایید وزارت علوم در این رشته پرطرفدار بصورت حضوری یا غیرحضوری و آفلاین دانشجو میپذیریم.

لازم به ذکر است این رشته در دانشگاه صنعتی شریف ابتدا برای فارغ التحصیلان رشته های فنی و مهندسی بود . اما اکنون برای تمامی حوزه های کسب و کار پایه ریزی شده و در جال برگزاری است.

تفاوت MBA و کارشناسی ارشد

تفاوت MBA با کارشناسی ارشد

بطور خلاصه اگر بخواهیم به این موضوع بپردازیم کسانیکه که به تحصیل برای فوق لیسانس مدیریت می پردازند، دانشجویانی هستند که لیسانس یا همان کارشناسی مدیریت دارند و می خواهند درجات علمی را بطور معمول در دانشگاه طی کرده و پس از فوق لیسانس، احتمالا دکتری هم بگیرند و بتوانند در زمینه های پژوهشی و آکادمیک کار کنند و مدرک 100 درصد قابل پذیرش ارگان ها ، نهاد ها و سازمان ها برای اراِه در اختیار داشته باشند.

اما افرادی که MBA می خوانند و دوره های ام بی ای را میگذرانند جوانان کارآفرینان یا صاحبان کسب و کارها هستند که برای بالا بردن مهارت های کاربردی در زمینه مدیریت کسب و کار به تحصیل این رشته و این دوره روی می آورند.

و یا افرادی هستند که علاوه بر افزایش مهارت ها و توانایی ها در زمان فشرده تر نیاز به مدرک ام بی ای هم دارند و ممکن است این مدرک در شغل آنها برای افزایش حقوق و مزایا کاربردی باشد و نهاد و ارگانی که در آن مشغول به کار هستند این مدرک را بپذیرد.

در ایران برخی مراکز و موسسات و آموزشگاه‌ های بازرگانی و حتی دانشگاهها دوره و گواهینامه هایی را تحت این عنوان و به نام دوره های کوتاه مدت مدیریت حرفه ای کسب و کار (MBA) در دوره های آموزشی تمام وقت، پاره وقت یا از راه دور و غیرحضوری ارائه می کنند.

بازار کار و درآمد

بازار کار مدرک mba

دغدغه هر دانشجویی در هر رشته و گرایشی بازار کار آن رشته است ، رشته MBA نیز در کشور های مختلف بازار کار متفاوتی دارد که معمولا در کشور های توسعه یافته این بازار کار به مراتب بهتر از کشور های رده پایینتر و با اقتصاد قدیمی تر است.

بازار کار MBA خارج از کشور

گذراندن این دوره ها دریچه‌هایی نو را در دنیای کسب و کار به رویتان باز میکند !

رشته MBA و دوره های زیر مجموعه آن در کشور های اروپایی و آمریکای شمالی جزو پرطرفدار ترین رشته های دانشگاهی هستند آن هم به دلیل درآمد نسبتا بالای این رشته در برخی حوزه های کسب و کار است.

در سال 2014 تا 2016 با نظرسنجی از یک جامعه آماری متشکل از فارغ التحصیلان رشته MBA در کشور های آلمان ، امریکا ، کانادا ، انگلیس و چند کشور دیگر اروپایی ، میانگین درامد افراد فارغ التحصیل این رشته حدودا  150000 دلار در سال اعلام شد.

رقم اعلام شده جزو درآمد متوسط به بالا در کشور های آمریکا و اروپایی میباشد و همین یکی از 10 ها علل گرایش دانشجویان به رشته MBA میباشد .

همچنین مدرک مدیریت ارشد کسب و کار در کشور های اروپایی از ارزش بسیار بالایی برخوردار است .

بازار کار و درآمد در ایران

همانطور که گفته شد دوره MBA و پذیرش مدرک آن قدمتی 20 ساله در ایران دارد و امروزه به دلیل نیاز بسیار بالای کشور به مدیران ارشد و با قدرت مدیریت بالا ، تقاضای شرکت در این دوره ها نیز نسبت به اواسط دهه 90 به شدت افزایش یافته و شاهد تعداد بسیار بالای فارغ التحصیلاناین رشته یا دوره هستیم.

این رشته در ایران هنوز جای پیشرفت بسیار بیشتری را دارد لذا هر کشوری برای پیشرفت ، نیاز مبرم به مدیران آزموده و قدرتمند دارد که رشته MBA همان کارخانه ساخت مدیران ارشد و کاربلد است.

متاسفانه فعلا در ایران به نسبت کشور های اروپایی و امریکایی توجه کمتری به این رشته میشود و فارغ التحصیلان این رشته در سال 99 درامد متغیر بین 7 تا 15 میلیون تومان دارند ، لازم به ذکر است که با گذراندن دوره های ام بی ای توانایی کارآفرینی بسیار بالایی آموخت که با بکار گیری آن قطعا درآمد هایی چندین برابر میانگین خواهید داشت.

همچنین کسانی که به کار در ادارات و سازمان ها مشغولند با گذراندن این دوره و ارائه مدرک MBA پایان دوره به ادارجات و سازمان ها شامل مزایا و افزایش حقوق خواهند شد ، در پیوست ذکر میشود که تمام ادارجات و سازمان ها مدرک ام بی ای را پذیرش نمیکنند و بعضا این دوره ضروری و مهم را قبول ندارند.

MBA مناسب چه کسانی است؟

مدرک MBA مناسب من است ؟

ببخشید من تو این دوره شرکت کنم برای کارم مفیده؟ مدرک MBA به دردم میخوره؟ دوره MBA شرکت کنم یا یک رشته دیگرو ادامه بدم؟ شغلم یچیز دیگس مدرک ام بی ای رو قبول میکنن؟

روزی چندین نفر با مشاوران ما تماس میگیرند و در مکالمات ضبط شده آنها حتما یک یا چند سوال از این سوالات شنیده میشود !

اهداف دوره MBA

این رشته و دوره آن از ابتدای کار برای اهداف مهمی روی کار آمدند از جمله این اهداف پرورش افرادی است که قادر باشند در زمینه‌های زیر انجام وظیفه نمایند:

 • اداره و راهبری مؤثر و کارآمد سازمان یا یکی از زیر مجموعه‌های آن
 • ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان
 • طراحی، هدایت و رهبری تحول در کل سازمان پس از کسب تجارب عملی در مدیریت
 • کارآفرینی با ایجاد فعالیت‌های جدید در درون سازمان یا ایجاد سازمان‌های جدید
 • ارائه خدمات مشاوره‌ای و مطالعاتی در زمینه‌های مدیریتی به مدیران سازمان‌ها

پس هرکدام از موارد بالا اگر نیاز شما باشند این دوره و گواهینامه پایان دوره آن پاسخگوی خوبی برای نیاز شماست. 

همچنین پیشنهاد میشود حتما برای گرفتن پاسخ خود با مشاوران ما تماس بگیرید، قطعا شرایط همه یکسان نیست و ممکن است این دوره برای شما مفید و کاربردی باشد.

مدرک MBA

خرید مدرک MBA

مدرک MBA ، چیزی که حتما امروزه بسیار بیشتر از قبل دیدید و شنیدید !

هر دوره ای با هر عنوان پس از برگزاری قطعا گواهینامه پایان دوره ای برای اینکه شما به دیگران اثبات کنید این دوره را گذراندید و محتوای ارائه شده در دوره را میتوانید به کار بگیرید و ارائه دهید ، برایتان در نظر گرفته است. در غیر اینصورت آن دوره کاملا تجربی خواهد بود و شما در صورت نیاز نمیتوانید این موضوع را اثبات کنید که دانشجوی آن دوره بودید و مسلط به محتوای دوره هستید.

گواهینامه MBA سندی از نوع Degree میباشد که بعد از گذراندن دوره آن به شما تعلق خواهد گرفت.

بسیاری از افراد این دوره را برای رشد و ارتقای مهارت مدیریتی خود برای بهبود کسب و کار و سازمان ها انتخاب میکنند اما برخی افراد دوره های MBA را صرفا برای گواهینامه پایان دوره آن میگذرانند زیرا ممکن است در حقوق و مزایای آنها تاثیر مثبت داشته باشد .

بطور کلی مدرک ام بی ای در ایران یا از طریق وزارت علوم صادر میشود و یا از طریق موسسات آموزش عالی و بدون مهر وزارت علوم!  که قطعا دوره های مورد تایید وزارت علوم از ارزش بسیار بالاتری برخوردار هستند. 

دوره های مدیریت mba قالبا بصورت 250 ساعته ، 400 ساعته یا 700 ساعته برگزار میشوند و هرچقدر تعداد ساعات دوره بیشتر باشد ارزش دوره و مدرک آن بیشتر خواهد بود.

ویژگی های یک گواهینامه معتبر 

اما بطور کلی ویژگی های یک گواهینامه معتبر MBA چیست ؟ برخی عناوین و امتیازات موجب میشود که مدرک ام بی ای شما نزد سازمان ها و ادارات از ارزش بیشتری برخوردار باشد.

تاییدیه وزارت علوم

همانطور که بالاتر گفته شد مدرک  دارای مهر و هولوگرام وزارت علوم از ارزش بسیار بالاتری نسبت به مهر و امضای موسسات دیگر برخوردار است.

ترجمه رسمی

مدارک ام بی ای قالبا امکان ترجمه رسمی دارند اما برخی نیز این امکان را ندارند و شما باید این مورد را حتما قبل ثبت نام در دوره چک کنید.

مهر قوه قضائیه و وزارت امور خارجه

مدرک پایان دوره که توسط ما ثبت نام میشود دارای مهر قوه قضاییه و وزارت امور خارجه است .

قابل استعلام

اگر این گواهینامه قابل استعلام از سایت رسمی وزارت علوم نباشد عملا از ارزش زیادی برخوردار نیست .

خرید مدرک MBA

خرید مدرک MBA

همانطور که در تصویر بالا میبینید تعداد جستجوی اینترنتی ( خرید مدرک MBA ) بسیار بالا رفته و این تنها به دلیل این است که امروزه ارزش دوره MBA و گواهینامه پایان دوره آن بسیار بیشتر از چند سال گذشته است.

همچنین در برخی سازمان ها و ادارجات صرفا در اختیار داشتن مدرک این دوره به عنوان رزومه و دوره های گذرانده شده ، باعث ارتقای شغلی کارمندان میشود و یا این مدرک میتواند در مهاجرت تحصیلی کمک کننده باشد.

اما لازم به ذکر است که خرید مدرک MBA قابل استعلام وزارت علوم چیزی امکان ناپذیر است و متقاضیان باید حتما باید این دوره را ابتدا بگذرانند ، آزمون پایان دوره بدهند ، و سپس میتوانند با نمره قبولی این مدرک را دریافت کنند.

البته برخی شرایط بوجود آمده ، مانند امکان گذراندن غیرحضوری ، امکان فشرده سازی دوره و شرکت در دوره کوتاه مدت ، برای عزیزانی که نیاز فوری به مدرک ام بی ای دارند و یا نمیتوانند بصورت حضوری شرکت کنند. بسیار کمک کننده خواهد بود.

ناگفته نماند که برخی موسسات و مراکز بدون آزمون این مدارک را صادر میکنند که اغلب بدون استعلام وزارت علوم میباشد و شما متقاضیان عزیز باید نسبت به این موضوع با آگاهی کامل اقدام کنید.

مزایای ثبت نام دوره از طریق ما

ما در مرکز بین المللی دوره های مدیریتی و مهارتی، با دوره های MBA و DBA داخلی تحت نظر وزارت علوم ایران و دوره های معتبر مدیریتی بین المللی BBA، MBA، DBA در خدمت هموطنان عزیز هستیم اما در اینجا دوره های داخلی مورد بحث هست.

دوره های مدیریت داخلی که توسط ما صورت میگیرد، تحت نظر وزارت علوم هستند و مدرک MBA وزارت علوم نیز برای پایان دوره به شما ارائه خواهد شد و تمام ویژگی های ذکر شده در بالا را دارد.

دوره هایی که متقاضیان از طریق ما شرکت میکنند دارای استاندارد 700 و 800 ساعته هستند و این موضوع در مدرک پایان دوره آن نیز ثبت خواهد شد .

همچنین شما میتوانید بصورت حضوری و غیر حضوری نیز در این دوره ها شرکت کنید و ناگفته نماند که شرایط فشرده سازی نیز برای شرکت غیرحضوری وجود دارد و ما این شرایط را صرفا به درخواست زیاد متقاضیان عزیز بوجود آورده ایم.

درضمن در برخی موارد شرایط بسیار ویژه برای پرداخت شهریه بصورت قسطی وجود دارد !

لطفا برای کسب اطلاعات بروز و بیشتر تماس بگیرید.

گرایش های مختلف MBA وزارت علوم

گرایش های دوره مدیریت ارشد کسب و کار

این دوره ها طبق نیاز جامعه برای شغل و حرفه های مختلف طراحی و تدوین شده است تا در هر شغلی افراد بتوانند دانش مدیریتی و اعتبار مدیریتی خود را افزایش دهند.

ما با همکاری موسسات آموزش عالی آزاد معتبر در گرایش های زیر بصورت غیرحضوری و حضوری در دوره MBA داخلی تحت نظر وزارت علوم و موسسات خارجی بین المللی در داخل یا خارج  دانشجو میپذیریم  .

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد